Wycieczka Berlin – Poczdam


W dniach 24–26 kwietnia 2023 roku klasy dwujęzyczne pojechały na wycieczkę do Berlina i Poczdamu. Pierwszy dzień spędziliśmy aktywnie, ponieważ wybraliśmy się na spacer po Wyspie Muzeów i ulicami Berlina. Widzieliśmy, m.in.: Uniwersytet Humboldtów, Operę Narodową, Czerwony Ratusz oraz słynną Wieżę Telewizyjną – Berliner Fernsehturm. Już po obiedzie, późnym popołudniem, zwiedziliśmy taras widokowy na szczycie gmachu parlamentu niemieckiego – Reichstagsgebäude, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę miasta o zachodzie słońca.

Drugi dzień był jeszcze intensywniejszy niż poprzedni, ponieważ zwiedziliśmy aż dwa muzea – Muzeum Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej – a także słynny Checkpoint Charlie, kolejny punkt widokowy i Bramę Brandenburską. Pierwsze muzeum ukazywało postęp technologiczny ludzkości, zaczynając od maszyn codziennego użytku, jak np.: maszyn do szycia czy komputerów, a kończąc na ogromnych statkach, samolotach czy pociągach. W drugim zaś muzeum można było przenieść się do prehistorii i zobaczyć prawdziwe szkielety dinozaurów czy innych stworzeń, które żyły na Ziemi wiele milionów lat temu. Po południu obejrzeliśmy fragmenty Muru Berlińskiego, odwiedziliśmy kultowe przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz punkt widokowy, który ukazywał panoramę miasta w jeszcze szerszej perspektywie niż na dachu parlamentu. Pod koniec dnia przeszliśmy przez ogromną Bramę Brandenburską, po czym, wracając już do hotelu, zobaczyliśmy piękne ogrody Tiergarten oraz Pałac Bellevue.

W trzeci dzień pożegnaliśmy się z Berlinem, ponieważ zmierzaliśmy do Poczdamu. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Pałacu Sanssouci. Tam spacerowaliśmy po rozległych ogrodach i zobaczyliśmy skromny grób króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Później zwiedziliśmy urokliwy Pałac Cecilienhof, wzniesiony przez Hohenzollernów, który stał się miejscem konferencji poczdamskiej.

Te trzy intensywne dni wzbogaciły naszą wiedzę historyczną oraz krajoznawczą, a także były świetnym pretekstem do szlifowania znajomości języka niemieckiego.