Pikoliada


27 kwietnia 2023 r. w VIII LO w Katowicach odbyła się 1. edycja matematycznej zabawy Pikoliada. O godz. 8:15 rozpoczęła się pierwsza gra, w której wzięły udział rodziny Belfrów i Robaczków. Drużyna Belfrów wystąpiła w składzie: cudowni profesorowie VIII LO – Andrzej Turski (kapitan), Łukasz Minkina, Anna Dudzińska, Łucja Chwastek, Łukasz Gądzik i Sara Czich. Drużyna cudownych Robaczków zagrała w składzie: Tobiasz Frydrych, Dominik Dziubek, Jan Micyk, Marta Sabat, Weronika Wasilewska oraz Jan Drabek.

Licznie zebrana tego dnia widownia (klasy I B, I D, I C2, III BB, III C2) już czekała na zmagania zawodników, będących tego dnia w świetnych nastrojach. Na początku gry prowadzący opowiedział (nie)śmieszną anegdotkę, następnie przywitał gości oraz przybyłe rodziny. Kapitanowie przedstawili swoje rodziny, następnie prowadzący wyjaśnił zasady gry i rozpoczęła się zabawa.

Po około 30 minutach zmagań, tj. po sześciu kolejnych rundach, do finału zakwalifikowała się rodzina Belfrów. 138 punktów w finale uzbierali profesorowie Sara Czich i Łukasz Minkina. Niestety po 45 minutach gra dobiegła końca. Uczestnicy zabawy otrzymali kubki oraz słodki poczęstunek.

W drugiej grze, która odbyła się o godz. 11:00, zmierzyły się rodziny Matematyków (uczniowie z klas III D, IV D) i Informatyków (uczniowie z klas II C1, II C2) odpowiednio w składzie: Magda Kycler (kapitan), Radek Stałęga, Bartek Zawiła, Marek Brzyski, Ziemowit Sygiet, Kamil Adamczyk oraz Krzysztof Adamiecki (kapitan), Krzysztof Kahlert, Maciej Olszewski, Rafał Radzik, Kamil Rojewski, Katarzyna Śliwińska. W tym czasie na widowni zasiadły klasy I D, II C1, II C2, III D oraz IV D. Po około 35 minutach zmagań, tj. po sześciu rundach, do finału zakwalifikowała się rodzina Matematyków. W finale drugiej gry uczestniczyli Marek Brzyski i Kamil Adamczyk, którzy zdobyli 175 punktów.

Godzinę po Pikoliadzie uczeń klasy III C3 Jan Kokosza poprowadził we wspaniały, profesjonalny sposób Infizjadę. W grze pierwszej wzięli udział rodziny Projekt Kwerendy (klasa III C3) i Myszków Mrzygłód (klasa III B). Wygrał Projekt Kwerendy w ostatniej rundzie, ostatnią odpowiedzią! Druga gra była batalią rodzin Kolejarze (klasa II D) i Kamieniarze (mieszane klasy). Tę grę wygrali Kamieniarze.

Dziękując gorąco wszystkim graczom za świetną zabawę oraz licznie zgromadzonej tego dnia w sali 109 wspaniałej publiczności, wierzę, że zabawa ta po raz kolejny pokazała, iż matematyka czasem naprawdę potrafi nie być nudna. Czy będzie kolejna edycja Pikoliady? – absolutnie tak! Wielu graczy już z niecierpliwością czeka na „sportowy” rewanż. W kolejnych dwóch odcinkach 8 marca 2024 roku zagrają rodziny Pań i Panów (profesorowie Pika!) oraz ponownie matematycy będą rywalizować z informatykami. Zatem do zobaczenia w następnej odsłonie!

Z pikoliadowym pozdrowieniem Michał Rał.