NASZA SZKOŁA GOSPODARZEM ERASMUSA


W ostatnim tygodniu kwietnia nasza szkoła pełniła funkcję gospodarza w ramach programu Erasmus+, w którym uczestniczymy od kilku miesięcy. Nasi partnerzy ze szkół matematycznych z Bułgarii i Czech przez kilka dni brali udział w zadaniach przygotowanych przez nauczycieli Panią Profesor Urszulę Minkinę oraz Pana Profesora Łukasza Minkinę, a koordynowanych przez Pana Profesora Jacka Urygę. Polską drużynę reprezentowali uczniowie klasy 3b Ania Król, Marysia Hronowska, Michał Loska, Kuba Walecki i Tobiasz Frydrych. Celem tych zadań było pokazanie zielonego i tajemniczego oblicza Śląska z użyciem proekologicznych metod nauczania. Wszyscy uczestnicy projektu przemieszczali się komunikacją miejską, a więc tramwajami, pociągami i autobusami, co miało też udowodnić, że nawet do najdalszych zakątków można dotrzeć zaledwie jednym środkiem transportu, na co pozwala świetne skomunikowanie pomiędzy śląskimi miastami i dzielnicami. Nasi goście w przygotowanych zadaniach poznali przede wszystkim postać Johna Baildona, ale również zetknęli się z historią tzw. prowokacji gliwickiej. Historia i język angielski, z elementami nauk ścisłych były motywem przewodnim przygotowanych przez nauczycieli kart pracy. W ciągu tych zaledwie kilku dni Śląsk został przemierzony wzdłuż i wszerz, jak również obejrzany spod ziemi i znad ziemi, co umożliwiła wizyta w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu oraz gala kończąca w restauracji na 27 piętrze. Śląska historia, krajobraz, a także kuchnia zrobiły na naszych zagranicznych gościach bardzo pozytywne wrażenie. Zapewnili, że nie jest to ich ostatnia wizyta na śląskiej ziemi. Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do promocji naszego regionu, a tym samym zacieśnić międzyszkolną współpracę i po raz kolejny dokonać międzykulturowej wymiany. Oby więcej takich przedsięwzięć.