Matematyczny quiz „1 z 13” – piąta edycja


W lutym, tuż po feriach odbyły się szkolne eliminacje do 5. edycji matematycznego quizu „1 z 13” (1. etap). Wzięło w nich udział 30 uczniów klas I, II i III oraz uczeń V klasy szkoły podstawowej z Chorzowa. Uczestnicy quizu musieli podać odpowiedzi do 100 krótkich pytań w czasie 100 minut. Eliminacje wygrał Kamil Adamczyk, klasa III D, uzyskując 68 punktów, a 13. miejsce zajął Bartłomiej Zawiła, klasa IV D, uzyskując 51 punktów. Pytania były trudne i bardzo trudne oraz przede wszystkim różnorodne. Nie tylko stricte rachunkowe, ale również z ogólnej szkolnej wiedzy i historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 13 uczniów z najlepszymi wynikami.

W magicznym dniu – 8 marca, w środę, o godz. 9:20 w VIII LO rozpoczął się wyczekiwany finał, którego głównym celem było wyłonienie najlepszego matematyka Polski południowej! Licznie zebrana tego dnia widownia (klasy I D, I C2, II D, III D, III C2) niecierpliwie czekała na zmagania zawodników jak zwykle doskonale przygotowanych do turnieju! Zawodnicy tuż przed grą wylosowali miejsca.

Na początku gry prowadzący przywitał gości, przypomniał zasady quizu, po czym zawodnicy krótko przedstawili się, mówiąc, skąd przyjechali i jakie mają zainteresowania. Rozpoczęła się dobra zabawa. Do 2. etapu awansowała cała trzynastka! W 2. etapie zabawa się skończyła i rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja! – chwilami nawet wojna! – dlaczego? W tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował „do odpowiedzi” dowolnego rywala. W momencie udzielenia piątej niepoprawnej odpowiedzi uczestnik quizu kończył zmagania, otrzymywał certyfikat wraz z kubkiem i zasiadał na widowni.

Zażarta walka o awans do „ścisłego finału” trwała do ostatniego pytania! Zawodnicy często oddawali pytanie, co okazało się skuteczną strategią. Prowadzący po przeczytaniu 39+167 pytań wyłonił najlepszą trójkę! Po 50 minutach ciężkiej batalii poznaliśmy 3 finalistów. Po krótkiej, 25-minutowej przerwie wróciliśmy do gry.

Finał „1 z 13” to był już prawdziwy ogień!!! Wreszcie po 65 pytaniach w finale (3. etap) poznaliśmy najlepszą trójkę. W piątej edycji matematycznego quizu „1 z 13” zwyciężył Dawid Bociąga, uczeń klasy V szkoły podstawowej, uzyskując w „ścisłym finale” aż 284 punkty, co jest absolutnym rekordem! W „ścisłym finale” Marek Brzyski uzyskał 153 punkty, a Piotr Sitek – 151 punktów.

Dziękując gorąco wszystkim uczestnikom finału oraz licznie zgromadzonej widowni za świetną zabawę, wierzę, że quiz ten po raz już kolejny pokazał, iż matematyka czasem potrafi nie być nudna. Czy będzie kolejna edycja „1 z 13”? – absolutnie tak!!! – wielu graczy już z niecierpliwością czeka na rewanż! Tym razem w jej przygotowaniu prowadzącemu pomogą uczniowie. Każdy uczeń może wziąć udział w konkursie na najlepsze pytanie, dziesięciu uczniów wyróżnionych otrzyma ocenę celującą z matematyki z pracy domowej, a ich pytania zostaną przeczytane w kolejnej grze. Zatem do zobaczenia w następnym, już szóstym odcinku!