PROJEKT ERASMUS+


Projekty edukacyjne to sprawdzony sposób na podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności, poszerzenie świadomości różnorodności kulturowej, a nawet na zawiązanie nowych międzynarodowych przyjaźni. Nasza szkoła bierze obecnie udział w projekcie Erasmus+, którego myślą przewodnią jest znalezienie innowacyjnych sposobów przeprowadzania zajęć w terenie z uwzględnieniem przede wszystkim wartości ekologicznych. W projekcie bierze udział kilku nauczycieli z naszej szkoły, jak również partnerzy ze szkół w Czechach i Bułgarii. Pierwszym etapem była niedawna wizyta naszej szkolnej delegacji w szkole średniej Gimnazjum Jakuba Skody w Czechach w miejscowości Prerov. Nauczyciele prof. Jacek Uryga, prof. Urszula Minkina i prof. Łukasz Minkina wraz z przedstawicielami uczniów Michałem Loską, Dominikiem Dziubkiem, Jakubem Waleckim, Maciejem Owczarkiem i Szymonem Kotlarzem z kl. 3b przez kilka dni brali aktywny udział w realizacji zadań projektowych przygotowanych przez czeskich partnerów. Wymagało to przemieszczania się pomiędzy ościennymi miasteczkami Prerovem, Ołomuńcem i Kromeriżem, w których trzeba było rozwiązywać poszczególne ćwiczenia podane na kartach zadań. Grupy młodzieży polsko-czesko-bułgarskie potrafiły świetnie ze sobą kooperować i nie tylko wykonywać zadania, ale także wzajemnie się poznawać i aktywnie wymieniać kulturowo. Ważnym ogniwem integrującym grupę było także wspólne zwiedzanie. Zamek Prerov, Muzeum Commeniusa czy wizyta na wydziale fizyki i geografii na Uniwersytecie w Ołomuńcu to tylko niektóre atrakcje. Kolejnym etapem będzie wizyta w szkole w Bułgarii, gdzie zostanie zrealizowana druga część projektu.