PROJEKT „GRUPA WYSZEHRADZKA”


„Together we can do more” to hasło przewodnie projektu integracyjnego młodzieży z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii, który zorganizowany był już po raz siódmy, choć dla naszej szkoły był to debiut. W grupie reprezentującej w projekcie nasz kraj znaleźli się uczniowie klasy 3b Zosia Okuniewicz, Marysia Hronowska, Zosia Świerad, Alicja Matyasik, Natalia Szymeczko, Michał Loska, Tobiasz Frydrych, Dominik Dziubek i Maciek Owczarek, a koordynatorami i współorganizatorami byli nauczyciele Pani Prof. Małgorzata Minkina oraz Pan Profesor Łukasz Minkina. Młodzież ze Słowacji, Węgier i Rumunii wraz z młodzieżą z III LO im.A.Mickiewicza z Katowic, z X LO im. I.J.Paderewskiego z Katowic, z III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu oraz z naszej szkoły spędziła ze sobą cztery bardzo intensywne dni, w trakcie których wszyscy wzajemnie poznawali się, zdobywali wiedzę o swoich krajach i ich kulturze. Projekt rozpoczął się od cyklu warsztatów, w trakcie których młodzi ludzi pracowali ze sobą szukając wspólnych elementów w dziedzinie języka, legend narodowych, projektując wspólne logo oraz planując już kolejną edycję projektu. Integracyjnym elementem były niewątpliwie grupowe wyjścia do Planetarium w Chorzowie, na kręgielnię, ale także zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie wspólnie przeżywaliśmy te trudne emocje i poznawaliśmy łączącą nasze kraje historię. Zwieńczeniem całego projektu była sesja w sali Sejmu Śląskiego, gdzie poszczególne kraje prezentowały swoje szkoły, miasta i państwa. Czujemy, że zgodnie ze wspomnianym na początku motto programu, razem możemy więcej. Jesteśmy przekonani, że nawiązane relacje, przyjaźnie i wspólne doświadczenia zaowocują wspaniałymi przedsięwzięciami już w najbliższej przyszłości.