Zaćmienie Słońca


Dnia 25 października 2022 roku mieliśmy okazję zaobserwować zjawisko częściowego zaćmienia Słońca. W Katowicach trwało ono od godziny 11.14 do 13.31, przy czym jego faza maksymalna nastąpiła o 12.22. Księżyc zasłonił około 36% powierzchni Słońca. Co dość oczywiste, uczniowie naszego liceum nie mogli przegapić okazji obejrzenia tego rzadkiego zjawiska. Aby umożliwić im dokładniejszą jego obserwację, prof. Bogusław Lanuszny przygotował specjalne stanowisko obserwacyjne – na szkolnym dziedzińcu stanęły dwa teleskopy, jeden do ekspozycji ekranowej, natomiast drugi do obserwacji bezpośredniej. Ta niecodzienna, a przy tym bardzo wartościowa, lekcja fizyki przypadła do gustu wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w opisanym wydarzeniu. Cieszymy się, że udało się nam zaobserwować to częściowe zaćmienie Słońca. Następne takie zjawisko będzie miało miejsce dopiero za 4 lata, gdy w murach naszego liceum już nas nie będzie i nie wiemy, czy znowu w tak profesjonalnych warunkach uda nam się zobaczyć Słońce w jego nietypowym obrazie.

Tekst: Julia Cofalik

Zdjęcia: Mateusz Turski