Matematyczny turniej „Postaw na Pilion”


26 września 2022 r. odbył się Wielki Finał Mistrzów Matematycznego Turnieju „Postaw na Pilion”. Do finału zostało zakwalifikowanych 6 par z najlepszymi wynikami, w tym zwycięzcy poprzednich czterech edycji. Zebrana tego dnia widownia z niecierpliwością czekała na zmagania zawodników, jak zwykle doskonale przygotowanych do gry. Na początku obejrzeliśmy intro, po czym prowadzący przywitał grono pedagogiczne, przybyłych gości, zawodników oraz wspaniałą publiczność. By zdobyć tytuł Pilionera wszech czasów, musieli oni poprawnie odpowiedzieć aż na 8 pytań, mając na starcie do dyspozycji 500 punktów, czyli „cały” PILION.

Ostatecznie w wielkim finale matematycznego turnieju „Postaw na Pilion” tytuł MISTRZÓW PIKOWYCH PILIONERÓW zdobyła para numer 4, uzyskując 40 punktów!!! (8 pytań), Kamil Adamczyk i Marek Brzyski. II miejsce zajęła para numer 1: Wojciech Chuchra i Maksymilian Grabara – 38 punktów (8 pytań). III miejsce zajęła para numer 5, Michał Mańka i Dawid Bociąga, 43 punkty (7 pytań).

Uczestnicy tej edycji grali wybitnie emocjonalnie, dostarczając nam mnóstwa emocji i w pełni angażując się w każde pytanie. W ostatniej grze ogromne emocje ogarnęły całą publiczność wraz z prowadzącym, gdyż wynik tej gry miał wpływ na to, która para wygra we wrześniowym wielkim finale. Myślę, że gry finałowe na długo pozostaną w pamięci widzów.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe koszulki oraz książki i podziękowania – dyplomy wygrawerowane laserowo w drewnie. Warto w tym miejscu dodać, że wspaniała publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, aktywnie kilkakrotnie wybrała dla finalistów kategorię. Kilka razy o wyborze kategorii pytania zdecydowała również czerwono-niebieska moneta. Po czterech godzinach zaciętej batalii zabawa dobiegła końca.

Dziękując bardzo gorąco wszystkim uczestnikom finału i publiczności za świetną zabawę, wierzę, że turniej ten pokazał, iż matematyka może być ciekawa. Czy będzie kolejna edycja? – już nie. Ostatnia edycja – Wielki Finał Mistrzów, to już koniec! Ja ze swej strony chciałbym raz jeszcze bardzo, bardzo gorąco podziękować wielu osobom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Z pewnością bez tych osób ten turniej by się po prostu nie odbył!

Będzie możliwość obejrzenia nagrania z turnieju. Warto więc zaglądać na stronę PIKTV. Ponadto w poniższym linku https://www.youtube.com/watch?v=VFHckw-WMDw można zobaczyć kulisy programu. W linku https://www.youtube.com/watch?v=0_BW76I7aB8 można zobaczyć 4. edycję turnieju.

Z matematycznym pozdrowieniem prowadzący Michał Rał.