Solve For Tomorrow


14 czerwca 2022r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Firmy Samsung w ramach spotkań z laureatami i finalistami konkursu „Solve For Tomorrow”.

Zespół „Terrain Story” w składzie – Aleksandra Sojka, Bartosz Malich, Artur Mucowski, Wiktor Jurkiewicz i Aleksandra Nowińska (z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej
w Katowicach) zdobył wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie za projekt z kategorii „Zdrowie”.

Projekt został przygotowany w odpowiedzi na problemy związane z negatywnym dobrostanem psychicznym wielu młodych ludzi. Uczniowie stworzyli grę opartą na kodach QR rozmieszczonych w danej lokalizacji. Celem „Terrain story” było zwiększenie świadomości  i wiedzy na temat zdrowia psychicznego. W zagadkach ukrytych pod kodami uczestnicy mogli nauczyć się jak radzić sobie ze stresem i dbać o siebie, przy dobrej zabawie i współpracy. Opiekunem projektu była Pani pedagog Łucja Chwastek.

– Serdecznie gratuluję uczniom VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach stworzenia, w ramach programu Solve for Tomorrow, gry terenowej dla młodzieży Terrain Story. Określili ją jako dobrostanową i taki jest jej rzeczywisty cel – pozwolić przywrócić równowagę po czasie zamętu i niesamowitych obciążeń, jakim stała się epidemia COVID-19. Doświadczyłem osobiście bardzo dotkliwie jej skutków, a wraz ze mną także moi najbliżsi, więc mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć – Dobra robota! Gratuluję uważności wobec rówieśników i ich potrzeb, umiejętności znalezienia sposobu i stworzenia narzędzia, które pomoże im odnaleźć się na nowo i poczuć bezpiecznie. Niezwykle cenną cechą młodych jest to, by na trudne sprawy patrzeć w sposób nowatorski i znajdować świeże sposoby pozwalające odpowiedzieć nowe sytuacje i zagrożenia. Uczniowie VIII LO pokazali, że to właśnie potrafią – powiedział poseł na Sejm RP, Jerzy Polaczek.

– Nowe technologie w odpowiedzi na potrzeby współczesnego człowieka, w tym potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego, to wartościowy pomysł, którego gratulujemy firmie Samsung. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszej młodzieży, która łącząc w projekcie „Pomóż Abelardowi” swoje informatyczne talenty z wrażliwością na człowieka i świetną współpracą, została wyróżniona w konkursie Solve for Tomorrow. Technologia, nowoczesność zawsze w kontekście dobra człowieka – nasi uczniowie odnaleźli ten klucz do przyszłości –  dodała Maria Dłotko, Dyrektor VIII Liceum w Katowicach.