XX Jubileuszowe Spotkania z Matematyką


W czwartek, 2 czerwca 2022 r. już po raz dwudziesty nasi uczniowie, tym razem pod opieką Pani Profesor Agaty Suchanek, zorganizowali Spotkania z Matematyką. W wydarzeniu odbywającym się w auli uczestniczyli zaproszeni goście, uczniowie katowickich liceów i uczniowie naszej szkoły. 

Tradycyjnie podczas tej uroczystości została wręczona po raz XIII Nagroda im. Profesora Teodora Paliczki. Laureatami XIII edycji zostali MICHAŁ HOFFMANN, MARCIN WYKPIS. Wyróżnienie otrzymali uczniowie: Mateusz Przebieracz, Piotr Kubicki, Aleksandra Szczyrba. 

Dzięki Panu Doktorowi Andrzejowi Grzesikowi nasi uczniowie mieli okazję przenieść się do Las Vegas i wysłuchać interesującego wykładu na temat matematyki w kasynie. Po tak emocjonującym wystąpieniu przyszła pora na referaty uczniów.  

Sztuka towarzyszy nam na każdym kroku, a jej piękno możemy zawdzięczać również matematyce. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w składzie: Emilia Urbańska, Laura Zawora, Michał Danek, Szymon Wyrwa – przygotowali wystąpienie pt. „Obrazy matematyką malowane”.  

„Matematyka w kasynie” tak spodobała się naszym uczniom, że następna prezentacja dotyczyła matematyki w grach. Uczniowie naszego liceum (Tomasz Adamowski, Tymon Gądzik, Kajetan Hołdan, Maja Koper, Tomasz Lubina, Antoni Masny, Szymon Walter) postanowili zmierzyć się w Black Jacku z samym mistrzem – Panem Doktorem Grzesikiem. Emocje rosły z każdym rozdaniem, a kto wygrał? Domyślacie się?  

Matematyka to dla wielu wielka tajemnica i to właśnie dzięki niej nasz świat staje się jeszcze większą zagadką. Dzięki tej nauce zaczęły powstawać najprostsze szyfry. W świat szyfrowania i kodów zabrali nas uczniowie klasy 2d (Martyna Dereszewska, Amelia Iwan, Adam Selega).  

Referaty przedstawiali również zaproszeni uczniowie z innych szkół. Jednym z nich był Oktawiusz Pająk z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, który przygotował prezentację na temat maszyny Turinga.  

Na zakończenie XX Jubileuszowych Spotkań z Matematyką uczniowie naszego liceum w składzie: Kamil Adamczyk, Marek Brzyski, Maksymilian Grabara, Maria Piela – przygotowali referat pt. „Brachistochrona – krzywa najszybszego spadku”.  

W trakcie całego wydarzenia oprawę muzyczną zapewniał szkolny chór. Dziękujemy referentom, chórzystom i wszystkim innym, którzy włączyli się w przygotowania i przebieg przedsięwzięcia. Było nam niezmiernie miło po dwuletniej, pandemicznej przerwie powrócić do kultywowania tradycji VIII LO.