4. edycja matematycznego turnieju „Postaw na Pilion”


20 kwietnia 2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do czwartej edycji matematycznego turnieju „Postaw na Pilion”. Wzięło w nich udział 50 uczniów z klas I, II i III, czyli 25 par z trzech szkół. Gościnnie brali udział w eliminacjach uczniowie z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach. Uczestnicy w czasie 75 minut mieli do rozwiązania 75 zadań (pytania w formie testu jednokrotnego wyboru). Pytania były różnorodne, od delikatnie rachunkowych po głównie ciekawostki z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 5 par z najlepszymi wynikami. Tu warto dodać, że zwycięzcy eliminacji odpowiedzieli poprawnie na 64 pytania!

Dnia 27 maja 2022 r., dokładnie o godzinie 9:05, rozpoczął się długo wyczekiwany finał czwartej edycji „Postaw na Pilion”. Zebrana tego dnia widownia z niecierpliwością czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do gry. Na początku obejrzeliśmy intro, po czym prowadzący przywitał grono pedagogiczne, przybyłych gości, zawodników oraz wspaniałą publiczność. W finale turnieju znalazło się pięć par zawodników. By zdobyć tytuł Pilionera, musieli oni poprawnie odpowiedzieć aż na 8 pytań, mając na starcie do dyspozycji 500 punktów, czyli „cały” PILION. Ostatecznie w wielkim finale czwartej edycji matematycznego turnieju „Postaw na Pilion” tytuł PIKOWYCH PILIONERÓW zdobyła para numer 2, uzyskując 500 punktów!!! (8 pytań), Wojciech Chuchra i Maksymilian Grabara. II miejsce wywalczyła para numer 6, 371 punktów (8 pytań), Michał Mańka i Dawid Bociąga, a III miejsce zajęła para numer 4, 160 punktów (8 pytań), Szymon Pawlus i Bartosz Bromblik. Uczestnicy tej edycji grali wybitnie emocjonalnie, w pełni angażując się w każde pytanie, jednak na szczególną uwagę i podziw zasługuje przede wszystkim gra pary numer 2, Wojtka i Maksymiliana. Odpowiedzieli oni bezbłędnie na wszystkie pytania. Taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz po dwudziestu grach! Coś wręcz niebywałego!

Również gra numer 3 była pełna emocji. Zawodnicy stracili wszystko już w pierwszej rundzie (w kategorii: „Zawód nie miłosny”), nie podając poprawnej odpowiedzi na pytanie: „Pierwsze miejsce na liście najlepszych zawodów 2014 roku w USA zajął zawód: rybaka, stalkera, matematyka, informatyka”. Odpowiedź „informatyka” okazała się błędna!!!

W ostatniej grze ogromne emocje ogarnęły całą publiczność wraz z prowadzącym, gdyż wynik tej gry miał wpływ na to, która para z drugiego miejsca zagra we wrześniu w wielkim finale „Postaw na Pilion”. Ostatnie pytanie zdecydowało, że będzie to para Michał i Dawid.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe koszulki, certyfikaty – szóstki z matematyki z wagą od 1 do 5, gry planszowe oraz książki lub puzzle i kubki z logo turnieju. Warto w tym miejscu dodać, że wspaniała publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, aktywnie kilkakrotnie wybrała dla finalistów kategorię. Kilka razy o wyborze kategorii pytania zdecydowała również (czerwono-niebieska) moneta. Po czterech godzinach zaciętej batalii zabawa dobiegła końca.

Dziękując bardzo gorąco wszystkim uczestnikom finału i publiczności za świetną zabawę, wierzę, że turniej ten pokazał, iż matematyka może być ciekawa. Czy będzie kolejna edycja? – absolutnie tak! Ostatnia edycja – Wielki Finał Mistrzów, odbędzie się w połowie września 2022 roku. Gorąco już teraz zapraszam.

Na koniec chciałbym raz jeszcze bardzo podziękować wielu osobom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Z pewnością bez tych osób ten turniej by się po prostu nie odbył.

Będzie możliwość obejrzenia nagrania z turnieju. Pojawi się ono w połowie lipca. Warto więc zaglądać na stronę PIKTV.

Michał Rał