Matematyczny quiz „1 z 13”


We wtorek, 5 kwietnia 2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do 4. edycji matematycznego quizu „1 z 13” (1. etap). Wzięło w nich udział 27 uczniów klas I, II i III. Uczestnicy quizu musieli podać odpowiedzi do 70 krótkich pytań w czasie 90 minut. Pytania były różnorodne. Nie tylko stricte rachunkowe, ale również z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 12 uczniów z najlepszymi wynikami. Gościnnie trzynastym zawodnikiem zaproszonym na quiz okazał się Dawid Bociąga – uczeń 4 klasy szkoły podstawowej z Chorzowa.

28 kwietnia br., w czwartek, o godz.11:45 w VIII LO odbył się finał, którego celem było wyłonienie najlepszego matematyka Polski południowej! Licznie zebrana tego dnia widownia (klasy I D, II C2, II D, III DD, III D) już czekała na zmagania zawodników doskonale przygotowanych do turnieju! Na początek prowadzący przedstawił zasady quizu, po czym zawodnicy krótko przedstawili się, mówiąc, skąd przyjechali i jakie mają zainteresowania. Rozpoczęła się dobra zabawa. Do 2. etapu awansowała cała trzynastka!

W 2. etapie zabawa się skończyła i rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja! – chwilami nawet wojna! – dlaczego? W tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował „do odpowiedzi” dowolnego rywala! W momencie udzielenia piątej niepoprawnej odpowiedzi uczestnik quizu kończył zmagania, otrzymywał certyfikat wraz z kubkiem i zasiadał na widowni.

Zażarta walka o awans do „ścisłego finału” trwała do ostatniego pytania! Zawodnicy często oddawali pytanie, co okazało się skuteczną strategią. Prowadzący po przeczytaniu 227 pytań wyłonił najlepszą trójkę! Po 75 minutach ciężkiej batalii zostało wyłonionych 3 finalistów. Po krótkiej, 15 minutowej przerwie, „wróciliśmy do gry”.

Finał „1 z 13” to był już prawdziwy ogień!!! Wreszcie po 61 pytaniach w finale (3. etap) poznaliśmy najlepszą trójkę. Zwyciężył Tomasz Górny, uczeń klasy 2C2, uzyskując aż 193 punkty! Dawid Bociąga uzyskał 192, a Radosław Stałęga 152 punkty.

Dziękując gorąco wszystkim uczestnikom finału oraz licznie zgromadzonej widowni za świetną zabawę, wierzę, że zakończony turniej po raz kolejny pokazał, iż matematyka nie jest nudna.

Michał Rał