Deutschtag, czyli Dzień Niemiecki w Piku


31 marca 2022 roku odbył się Dzień Niemiecki, któremu przewodzili uczniowie z klas dwujęzycznych pod opieką germanistek – pani prof. Barbary Kudelskiej oraz pani prof. Beaty Sobali-Stolarczyk. Klasy 0a, 1a oraz 2a przygotowały wspaniały repertuar, aby pokazać, że język niemiecki wcale nie musi być nudny i straszny.

Imprezę szkolną rozpoczęli najmłodsi, ale równie zdolni co starsi koledzy, uczniowie z klasy 0a, wystawiając na scenie przedstawienie pt. „Deutschland – Assoziationen”, czyli w polskim tłumaczeniu „Niemcy – skojarzenia”. Uczniowie przybliżyli nam kulturę niemiecką i najbardziej charakterystyczne rzeczy związane z Niemcami. Oczywiście nie mogło zabraknąć żelków Haribo, aut BMV i Volkswagen czy informacji na temat słynnych imprez, takich jak Karneval czy Oktoberfest.

Kolejną sekcją artystyczną imprezy był występ utalentowanej Amelii z klasy maturalnej, która zagrała na gitarze i zaśpiewała niemieckojęzyczny utwór pt. „Ich bin keine Maschine”, co znaczy: „Nie jestem maszyną”.

Po jej wzruszającym i pięknym występie na scenie pojawiła się klasa 2a ze swoim przedstawieniem pt. „Deutschkäppchen”, czyli „Niemiecki Kapturek”. Widzowie z zapałem obserwowali, jak Niemiecki Kapturek niósł do Babci koszyk ze struclą, kiełbasą i piwem (bezalkoholowym oczywiście) w akompaniamencie piosenek po niemiecku, które wykonywała, tak samo utalentowana jak Amelia, Maria Rusecka z klasy 2c3. Szczęśliwie Niemiecki Kapturek i Babcia zostały uratowane przez dzielnego Myśliwego z rąk złego Wilka. Po przedstawieniu wszyscy goście mogli wspólnie z aktorami bawić się i tańczyć do skocznej piosenki „Fliegerlied”.

W międzyczasie odbył się także quiz dla niedwujęzycznych klas naszej szkoły, który poprowadzili Adam Koput z klasy 2a i Emilia Młynarska z 1a. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Niemiec, a na zwycięzców czekała pyszna nagroda w postaci kosza słodkości.

Jak było widać i słychać, wszystkie atrakcje bardzo podobały się uczniom, a w szczególności gościom, którzy zostali zaproszeni na Dzień Niemiecki. Byli nimi burmistrz Kolonii – Andreas Wolter, Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaźni Kolonia-Katowice – Ulrich Freitag, Katarzyna Włodarczyk z Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Katowicach oraz uczniowie z klasy dwujęzycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Katowicach.

Liczymy na to, że w przyszłym roku uda się zorganizować równie świetny – lub nawet jeszcze lepszy – Dzień Niemiecki w Piku.

Aleksandra Nawrat