Matematyczny turniej „Postaw na Pilion”


1 marca 2022 r. odbyły się szkolne eliminacje do trzeciej już edycji matematycznego turnieju „Postaw na Pilion”. Wzięło w nich udział 70 uczniów z klas I, II i III, czyli 35 par z czterech szkół. Gościnnie brali udział w eliminacjach uczniowie z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach oraz I LO im. T. Kościuszki z Mysłowic. Uczestnicy w czasie 75 minut mieli do rozwiązania 75 zadań (pytania w formie testu jednokrotnego wyboru). Pytania były różnorodne, od delikatnie rachunkowych po głównie ciekawostki z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 5 par z najlepszymi wynikami. Tu warto dodać, że zwycięzcy eliminacji odpowiedzieli poprawnie na 58 pytań!

Dnia 4 stycznia 2022 r. miał planowo odbyć się finał. Jednak ze względu na nauczanie zdalne ostatecznie zagraliśmy 23 marca. Dokładnie o godzinie 9:15 rozpoczął się długo wyczekiwany finał trzeciej edycji „Postaw na Pilion”. Zebrana tego dnia widownia z niecierpliwością czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do gry. Na początku obejrzeliśmy intro, po czym prowadzący przywitał przybyłych gości, zawodników oraz wspaniałą publiczność. W finale turnieju znalazło się pięć par zawodników. By zdobyć tytuł Pilionera, musieli oni poprawnie odpowiedzieć aż na 8 pytań, mając na starcie do dyspozycji 500 punktów, czyli „cały” PILION.

Ostatecznie w wielkim finale trzeciej edycji matematycznego turnieju „Postaw na Pilion” tytuł PIKOWYCH PILIONERÓW zdobyła para numer 3, uzyskując 202 punkty (8 pytań), Kamil Adamczyk i Marek Brzyski. II miejsce wywalczyła para numer 4, 45 punktów (8 pytań), Daria Kałużny, Kinga Rybińska, a III miejsce zajęła para numer 5, 39 punktów (8 pytań), Magdalena Kycler i Mateusz Przebieracz. Uczestnicy grali emocjonalnie, w pełni angażując się w każde pytanie, jednak na szczególną uwagę i podziw zasługuje przede wszystkim gra pary numer 1, Marcela i Oktawiusza, którzy stracili 61 klocków dopiero w ostatnim pytaniu!!! Coś wręcz niebywałego! W ostatniej grze ogromne emocje ogarnęły całą publiczność wraz z prowadzącym, który mocno kibicował dwóm profesorkom naszego liceum, Pani Marcie i Pani Agacie. Myślę, że właśnie ta gra na długo pozostanie w pamięci widzów.

Wszyscy finaliści otrzymali certyfikat – szóstki z matematyki z wagą od 1 do 5, gry planszowe „Sabotażysta” oraz kalendarze i kubki z logo turnieju. Zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca, otrzymali dodatkowo książki z matematyki. Warto w tym miejscu dodać, że wspaniała publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, aktywnie kilkakrotnie wybrała dla finalistów kategorię. Kilka razy o wyborze kategorii pytania zdecydowała również czerwono-niebieska moneta. Po czterech godzinach zaciętej batalii zabawa dobiegła końca.

Dziękując bardzo gorąco wszystkim uczestnikom finału i publiczności za świetną zabawę, wierzę, że teleturniej ten pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki. Czy będzie kolejna edycja? – absolutnie tak! Odbędzie się ona już w połowie czerwca 2022 roku. Gorąco już teraz zapraszam.

Ja ze swej strony chciałbym raz jeszcze bardzo, bardzo gorąco podziękować wielu osobom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Z pewnością bez tych osób ten turniej by się po prostu nie odbył! W szczególności dziękuję Rafałowi Winiarskiemu, Zuzannie Szewczyk, Marcinowi Zeppowi oraz absolwentom naszego LO: Natalii Jasik, Łukaszowi Łagoszowi – który stworzył zapadanie, Piotrowi Kądzieli, kamerzystom – Filipowi Piskorskiemu i Radkowi Jędrzejczakowi.

Będzie możliwość obejrzenia nagrania z turnieju. Pojawi się ono niebawem przed 4. edycją. Warto więc zaglądać na stronę PIKTV.

https://www.facebook.com/pikowe.tv/?view_public_for=103452778210113

Michał Rał