Projekt społeczny „Łyk do zdrowia”


Nie każdy, a w szczególności dzieci i młodzież, zdaje sobie sprawę, jak istotne jest picie odpowiedniej ilości wody. Dlatego powstała sześcioosobowa grupa, składająca się z uczniów II i VIII LO w Katowicach (Wojciech Kania z kl. 3c2) oraz I LO w Oświęcimiu, która w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zrealizowała projekt społeczny „Łyk do zdrowia”, skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie.

Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie ankiety, której wyniki potwierdziły założenie, że dzieci piją za mało wody. Wypełniło ją 3/4 uczniów szkoły. W pytaniu wielokrotnego wyboru, o korzyści z picia odpowiedniej ilości wody, tylko 14 uczniów zaznaczyło wszystkie poprawne odpowiedzi. 60% ankietowanych odpowiedziało, że pije wodę wtedy, kiedy odczuwa pragnienie, które świadczy już o odwodnieniu organizmu.

4 marca 2022 r. zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, ile wody należy pić, aby nasz organizm dobrze funkcjonował i jakie czynniki wpływają na tę ilość. Poznali napoje, które najlepiej nawadniają oraz dowiedzieli się, o jakich porach w szczególności należy pić i co dzieje się, kiedy jesteśmy odwodnieni.

Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W szczególności zaskakującym dla uczniów okazał się fakt, że dzięki odpowiednio nawodnionemu organizmowi mózg lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem zadań na kartkówkach, sprawdzianach i egzaminach.

Projekt zakończył się wręczeniem nagród. Najbardziej aktywni, zaangażowani uczniowie z każdej klasy otrzymali butelki z filtrem, dzięki którym łatwiej będzie im się nawadniać. Zostały również rozdane butelki z wodą i naklejki promujące projekt.