Matematyczny quiz „Kwadratowa Ruletka”


We wtorek, 8 marca 2022 r., w godz. 9:00–11:00 w sali 109 odbył się matematyczny quiz „Kwadratowa Ruletka”. Wzięło w nim udział 16 uczniów: przedstawicieli klas I D, II D, III D oraz III DD, a na widowni zasiedli uczniowie z „kwadratów”.

Na początku prowadzący przedstawił zasady quizu. W trakcie eliminacji czteroosobowe drużyny miały udzielić odpowiedzi na 11 pytań. W czasie 50 minut odpowiadali oni kolejno na pytania za 5, 10, 15, 20, 50 i 100 punktów. Pytania były różnorodne, z dużym akcentem położonym na historię matematyki.

Po zaciętych eliminacjach, pełnych emocji do samego końca, do finału zakwalifikowały się klasa II D oraz sensacyjnie, rzutem na taśmę, klasa I D! Wtedy na dobre rozpoczęła się zabawa. W finale, gdy dana drużyna nie odpowiedziała poprawnie na pytanie, przechodziło ono na przeciwników, a w przypadku kolejnej błędnej odpowiedzi odpowiednio na całą klasę. Oznacza to, że w finale w zabawie uczestniczyły również aktywnie całe klasy I D oraz II D.

W finale każda z drużyn usłyszała 20 pytań, od tych łatwiejszych za 5, 10, 15, 50, 60, 70 punktów po te trudne, za 130, 140, 150 punktów. Po dwóch godzinach ciężkiej batalii wygrała klasa II D, uzyskując 1145 punktów! Na osłodę każdy uczeń na koniec otrzymał czekoladę.

Dziękując gorąco wszystkim za świetną zabawę, wierzę, że quiz ten nie tylko pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa i że matematyka to nie tylko same, często żmudne, rachunki. Czy będzie kolejna edycja „Ruletki”? – absolutnie tak! Po świętach wielkanocnych, w połowie kwietnia zagrają w nią kolejne klasy, oczywiście już „niekwadratowe”.

Z quizowym pozdrowieniem Michał Rał