Matematyczny quiz „1 z 13”


16 listopada 2021 r. odbyły się szkolne eliminacje do matematycznego quizu „1 z 13” (I etap). Wzięło w nich udział 27 uczniów klas drugich i trzecich. Uczestnicy quizu mieli do rozwiązania 70 zadań w czasie 90 minut. Pytania były różnorodne. Nie tylko stricte rachunkowe, ale również z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 13 uczniów z najlepszymi wynikami.

10 grudnia 2021 r., w piątek, o godz. 9:00 w VIII LO odbył się finał, którego celem było wyłonienie najlepszego matematyka Polski południowej. Zebrana tego dnia widownia (klasy II D, III DD, III D) już czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do turnieju!

Na początek prowadzący przypomniał zasady quizu, po czym zawodnicy krótko przedstawili się, mówiąc, skąd przyjechali i jakie mają zainteresowania. Rozpoczęła się dobra zabawa. Do II etapu awansowała cała trzynastka, gdyż w I etapie każdy usłyszał trzy pytania i poprawnie odpowiedział na co najmniej jedno z nich. W II etapie zabawa się skończyła i rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja! – chwilami nawet wojna! – dlaczego? W tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował „do odpowiedzi” dowolnego rywala! W momencie udzielenia piątej niepoprawnej odpowiedzi uczestnik quizu kończył zmagania i zasiadał na widowni.

Zażarta walka o awans do „ścisłego finału” trwała do ostatniego pytania! Prowadzący po przeczytaniu w tym etapie aż 194 pytań wyłonił najlepszą trójkę! Po 80 minutach ciężkiej batalii zostało wyłonionych 3 finalistów. Po krótkiej, 15-minutowej przerwie „wróciliśmy do gry”.

Finał „1 z 13” to był prawdziwy ogień!!! Wreszcie po 64 pytaniach w finale (III etap) poznaliśmy najlepszą trójkę. Zwyciężył Marcin Wykpis, uzyskując w ścisłym finale aż 172 punkty! Drugie miejsce zajął Michał Hoffmann – 161 punktów, a trzecie Piotr Kubicki – 141 punktów. Triumfatorzy zmagań to uczniowie z klasy III D.

Dziękując gorąco wszystkim uczestnikom finału za świetną zabawę, wierzę, że turniej ten pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki. Czy będzie kolejna, 4. edycja? – oczywiście, że tak!!! Już w kwietniu 2022!!!

Michał Rał