Kapsuła czasu


Czwartek, 24 czerwca 2021 roku to bardzo ważny moment w życiu społeczności naszego liceum. Postanowiliśmy stworzyć kapsułę czasu. Inspiracją stały się pożółkłe gazety sprzed ponad 50 lat, które przez przypadek zostały odnalezione podczas trwającej w szkole termomodernizacji.

W kapsule unieśmiertelniliśmy czas teraźniejszy. Zamknęliśmy w niej m.in. eseje naszych uczniów, numery „Dziennika Zachodniego” i „Gazety Wyborczej” z dnia 24.06.2021 r., zdjęcia współczesnych Katowic, fotografie klasowe, maseczki covidowe, a przede wszystkim nasz list do odkrywców z przyszłości.

Rok szkolny 2020/2021 był na pewno trudny, nietypowy i nieprzewidywalny. Jesteśmy przekonani, że był także wyjątkowy, inspirujący i mimo wszystko wyzwolił w nas dużo twórczej energii. Tak bywa, że w czasach trudnych, kryzysowych rodzi się coś niezwykłego. W edukacji głównie chodzi o to, by zainteresować młodych ludzi światem, sprawić, by był dla nich ciekawy. Nasi uczniowie potrafią patrzeć na rzeczywistość z wielu perspektyw, czego dowodem jest nasz szkolny projekt „kapsuła czasu”. Fascynuje ich przeszłość, ale przede wszystkim myślą o przyszłości, na którą spoglądamy z optymizmem, bo jak śpiewał Marek Grechuta: „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…”.

Łukasz Minkina