Matematyczny turniej „Postaw na Pilion”


W pierwszej połowie marca 2020 r. odbyły się szkolne eliminacje do drugiej już edycji matematycznego turnieju „Postaw na Pilion”. Wzięło w nich udział 26 uczniów z klas I, II i III, czyli 13 par (turniej drużynowy). Uczestnicy w czasie 40 minut mieli do rozwiązania 75 zadań (pytania w formie testu jednokrotnego wyboru). Pytania były różnorodne, od delikatnie rachunkowych po głównie ciekawostki z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 5 par z najlepszymi wynikami. Tu warto dodać, że zwycięzcy eliminacji (para numer 5) odpowiedzieli poprawnie na 58 pytań!

Dnia 15 kwietnia 2020 r. miał planowo odbyć się finał. Jednak w drugiej połowie marca przeszliśmy na nauczanie zdalne. Termin finału został więc przesunięty na wrzesień. We wrześniu nie było jednak możliwości, by przeprowadzić turniej dla tak dużej publiczności, ze względu na panujące obostrzenia spowodowane pandemią. W zastępstwie odbył się wówczas turniej „Pikowi Pilionerzy” (4. edycja). Jednak w drugiej połowie maja 2021 r. wróciliśmy do szkół, zaś 11 czerwca, w czwartek, dokładnie o godzinie 8:00, rozpoczął się długo wyczekiwany finał drugiej edycji „Postaw na Pilion”. Zebrana tego dnia widownia z niecierpliwością czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do gry. Na początku obejrzeliśmy intro, po czym prowadzący przywitał grono pedagogiczne, przybyłych gości, zawodników oraz wspaniałą publiczność.

W finale turnieju znalazło się pięć par zawodników. By zdobyć tytuł Pilionera, musieli oni poprawnie odpowiedzieć na 8 pytań, mając na starcie do dyspozycji 500 punktów – PILION. Ostatecznie w wielkim finale I miejsce zajęła para numer 2, zdobywając 62 pkt (8 pytań), Michał Szymocha i Marcin Zepp. II miejsce wywalczyła para numer 4, 55 pkt (8 pytań), Łukasz Michał Hoffmann i Marcin Wykpis. III miejsce zajęła para numer 5, 5 pkt (8 pytań), Dawid Siekański i Adam Bigas. IV miejsce – para numer 1, 6 pkt (5 pytań), Piotr Kądziela i Przemysław Szewczak, zaś V miejsce – para numer 3, 302 pkt (3 pytania), Wojciech Socha i Kacper Kopeć.

Uczestnicy grali emocjonalnie, w pełni angażując się w każde pytanie, jednak na szczególną uwagę i podziw zasługuje przede wszystkim gra pary numer 5, Adama i Dawida, którzy, tracąc 60 klocków w pierwszym pytaniu, zdołali, mając już tylko jeden klocek wartości pięciu punktów, dotrzeć do ósmego pytania!!! Coś wręcz niebywałego! W tej grze ogromne emocje ogarnęły całą publiczność wraz z prowadzącym, który mocno kibicował tej parze do końca! Myślę, że ta gra na długo pozostanie w pamięci widzów.

Wszyscy finaliści otrzymali certyfikat – szóstki z matematyki z wagą od 1 do 5, gry planszowe „Hanabi” oraz kubki z logo turnieju, a zawodnicy Adam i Dawid – dodatkowo po książce z matematyki. Warto w tym miejscu dodać, że wspaniała publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, aktywnie kilkakrotnie wybrała dla finalistów kategorię. Kilka razy o wyborze kategorii pytania zdecydowała również (czerwono-niebieska) moneta.

Po trzech godzinach zaciętej batalii zabawa dobiegła końca. Emocje sięgnęły zenitu. Po skończonych zmaganiach licznie zebranej publiczności w auli VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprezentował się znakomity raper, tegoroczny absolwent Pika, Piotr Dinges. Wykonał on utwory „Reverse” oraz „Katostrofa”.

Dziękując bardzo gorąco wszystkim uczestnikom finału i publiczności za świetną zabawę, wierzę, że turniej ten pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki. Czy będzie kolejna edycja? – absolutnie tak! Odbędzie się ona już w trzecim tygodniu września 2021 r. Gorąco już teraz zapraszam.

Ja ze swej strony chciałbym raz jeszcze bardzo, bardzo gorąco podziękować wielu osobom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie takiego przedsięwzięcia. Z pewnością bez tych osób ten turniej by się po prostu nie odbył! W szczególności dziękuję absolwentom: Natalii Jasik, Kindze Woźniak, Łukaszowi Łagoszowi – który stworzył zapadanie, Piotrowi Kądzieli, Piotrowi Dingesowi, kamerzystom – Filipowi Piskorskiemu i Radkowi Jędrzejczakowi, oraz Zuzannie Szewczak i Rafałowi Winiarskiemu.

Będzie możliwość obejrzenia nagrania z turnieju. Pojawi się ono na początku września. Warto więc zaglądać na stronę PIKTV.

https://www.facebook.com/pikowe.tv/?view_public_for=103452778210113

Michał Rał