22 kwietnia 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi


Dokładnie 50 lat temu, w 1971 roku, Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Jest to święto międzynarodowe. Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Ziemi 2021?  

W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w Dniu Ziemi. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie.  

Corocznym obchodom przyświeca jakieś hasło przewodnie. Tegorocznym jest: „Przywróć naszą Ziemię”. 

Ze względu na pandemię tegoroczne obchody przeniosły się do sieci. Uczniowie klas 1a i 1c3 włączyli się do akcji, tworząc na lekcjach informatyki plakaty promujące obchody tego święta, inspirujące do podejmowania działań mających na celu dbanie o naszą planetę i wzmacnianie proekologicznych zachowań.  

Poniżej prezentujemy wybrane prace.