Matematyczny turniej „Pikowi Pilionerzy”


W środę, 9 września 2020 r. odbyły się szkolne eliminacje do matematycznego turnieju „Pikowi Pilionerzy” (1. etap). Wzięło w nich udział 26 uczniów z klas I, II i III. Uczestnicy mieli do rozwiązania 35 zadań (pytań – test wyboru) w czasie 30 minut. Pytania były różnorodne, od rachunkowych po poruszające zagadnienia z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 8 uczniów z najlepszymi wynikami. Zwycięzca eliminacji zdobył 29 punktów!

16 września, w środę, w gorący poranek w VIII LO odbył się finał, którego celem było wyłonienie Pikowego Pilionera. Licznie zebrana tego dnia widownia (około 65 osób) z niecierpliwością czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do turnieju.

Na początek prowadzący krótko przedstawił wszystkich finalistów i rozpoczęła się dobra zabawa. W finale tego turnieju naprzeciwko prof. Michała Rała zasiadło po kolei sześciu zawodników. By zdobyć tytuł Pikowego Pilionera, musieli oni poprawnie odpowiedzieć na 9 pytań, mając do dyspozycji trzy koła ratunkowe: publiczność, 50 na 50 oraz pytanie do eksperta.

Wszyscy gracze dotarli do dziewiątego pytania, ale tylko dwoje zawodników zostało Pikowymi Pilionerami 4. edycji turnieju, otrzymując certyfikat – czek na ocenę celującą z wagą 5, kubek z logo turnieju oraz książkę. Byli to Magda Wójtowicz oraz Piotr Kądziela.

Warto dodać, że doskonale zorientowana publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, aktywnie pomogła każdemu z finalistów, typując każdą prawidłową odpowiedź. Aktywnie również musieli się wykazać eksperci.

Po trzech godzinach ciężkiej batalii zabawa dobiegła końca. Turniej ten po raz kolejny pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki.

Krótki film z tej szkolnej imprezy można obejrzeć, klikając w poniższy link: