XV Międzyszkolny Dzień Kultury Rosyjskiej


4 grudnia 2019 r. odbył się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach kolejny, już XV, Międzyszkolny Dzień Kultury Rosyjskiej, poświęcony tym razem „rosyjskiej duszy”. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało wspólnymi siłami Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, Klubu Rusycysty oraz nauczycieli i uczniów szkół średnich.

Wydarzenie to zaszczycili obecnością przedstawiciele Oddziału Śląskiego SWP-W, prezes Marek Rasiński i członek Zarządu Diana Rasińska. Uniwersytet Śląski reprezentowała dr hab. Justyna Tymieniecka-Suchanek, która wygłosiła niezwykle interesujący wykład na temat zjawiska nazywanego „rosyjską duszą” i mentalności współczesnych Rosjan.

Następnym punktem programu były występy i prezentacje uczniów, którzy przedstawili rożne aspekty tego złożonego problemu. Na szczególną uwagę zasługiwały występy wokalne uczennic z X LO z Katowic, Zofii Anton, Magdaleny Halaby i Weroniki Ryby. Ich występy nagrodzone były gromkimi brawami. Równie imponująco zaprezentowały się na scenie uczennice z III LO w Rudzie Śląskiej, które wykonywały piosenki współczesnych twórców rosyjskich. Były to Wiktoria Siodłak i Laura Górniok. Olga Masiuk wystąpiła z recytacją Puszkina – fragmentem listu Tatiany do Eugeniusza Oniegina

Ciekawe były również prezentacje uczennic X LO, Nataszy Unger, Mai Jakubik, Natalii Anielak, Oliwii Weber, Nicol Stanik i Sergiusza Nowakowskiego. Uczniowie ci opowiadali o odbiciu rosyjskiej duszy w muzyce, literaturze i malarstwie. Uczennice VIII LO: Zuzanna Sobczyńska, Marta Pieczul, Magdalena Nowakowska i Karolina Piotrowska przedstawiły prezentacje o źródłach słowiańskiej mitologii i współczesnym balecie. Nie zabrakło również recytacji poezji rosyjskiej Anny Achmatowej w wykonaniu Antoniny Dubiel. Różnorodności występów dopełniły uczennice Liceum Plastycznego z Katowic, które przedstawiły kopie obrazów znanych rosyjskich malarzy.

Bogaty program zakończyło wręczenie nagród, dyplomów i upominków uczniom. Relacja z imprezy ukazała się w miesięczniku „Śląsk”.