Matematyczny turniej „Postaw na Pilion”


W pierwszej połowie listopada 2019 r. odbyły się szkolne eliminacje do matematycznego turnieju „Postaw na Pilion”. Wzięło w nich udział 32 uczniów z klas I, II i III – 16 par (turniej drużynowy). Uczestnicy mieli do rozwiązania 75 zadań (pytań – test wyboru) w czasie 45 minut. Pytania były różnorodne, stricte od delikatnie rachunkowych po głównie historię matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 5 par z najlepszymi wynikami. Tu warto dodać, że zwycięzcy eliminacji opowiedzieli poprawnie na 61 pytań!

6 grudnia, w piątek, dokładnie o 8:00 rozpoczął się finał. Licznie zebrana tego dnia widownia (około 160 osób!) już czekała na zmagania zawodników, jak zwykle doskonale przygotowanych do turnieju! Na początku obejrzeliśmy intro, po czym prowadzący przywitał dyrekcję, przybyłych profesorów, zawodników oraz wspaniałą publiczność. W finale tego turnieju naprzeciwko Ł.N. stanęło po kolei pięć par zawodników. By zdobyć tytuł Pilionera, musieli oni poprawnie odpowiedzieć na 8 pytań. Mając do dyspozycji 500 punktów – PILION.

Dokładne wyniki zmagań przedstawia tabelka na jednym ze zdjęć. Finaliści otrzymali certyfikat – szóstki z matematyki z wagą od 1 do 5, gry planszowe oraz kubki z logo turnieju. Warto w tym miejscu dodać, że wspaniała publiczność, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie aktywnie, kilkakrotnie wybrała dla finalistów kategorię. Kilka razy o wyborze kategorii pytania zdecydowała również moneta! Uczestnicy grali emocjonalnie, w pełni angażując się w każde pytanie. Po dwóch i pół godzinach ciężkiej batalii zabawa dobiegła końca. Niestety finał zabawy okazał się dramatyczny!!! – uczniowie zaprosili do gry profesorów Łukasza Dawidowskiego i Michała Rała, którzy tylko dzięki pomocy uczniów dotarli do ósmego pytania, na które na szczęście znali odpowiedź.

Zakończony turniej pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki. Czy będzie kolejna edycja? – absolutnie tak! Odbędzie się ona już w kwietniu 2020 roku. Gorąco już teraz zapraszam – Ł.N.

Szczególne podziękowania za przygotowanie całego przedsięwzięcia należą się Kindze Woźniak, Sebastianowi Oleksie i Łukaszowi Łagoszowi – konstruktorowi zapadni.