Matematyczny quiz „1 z 12”


W piątek, 14 grudnia 2018 r. odbyły się szkolne eliminacje do II edycji matematycznego quizu „1 z 12” (1. etap). Wzięło w nich udział 43 uczniów klas I, II i III. Uczestnicy quizu mieli do rozwiązania 25 zadań w czasie 50 minut. Pytania były bardzo różnorodne. Nie tylko stricte rachunkowe, ale również z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 12 uczniów z najlepszymi wynikami (zwycięzca eliminacji uzyskał wyniki 24 pkt. na 25 możliwych!).

W piątek, 1 marca 2019 r., w samo południe w VIII LO odbył się finał, którego celem było wyłonienie najlepszego matematyka Polski południowej. Licznie zebrana tego dnia widownia czekała na zmagania zawodników doskonale przygotowanych do turnieju.

Na początek prowadzący przedstawił zasady quizu, po czym zawodnicy krótko przedstawili się, mówiąc, skąd przyjechali i jakie mają zainteresowania. Rozpoczęła się świetna zabawa. Do 3. etapu awansowała cała dwunastka, gdyż w 2. etapie każdy usłyszał trzy pytania i poprawnie odpowiedział na co najmniej jedno z nich.

W 3. etapie zabawa już się skończyła i rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja – chwilami nawet wojna! – dlaczego? W tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował do odpowiedzi dowolnego rywala! W momencie udzielenia trzeciej błędnej odpowiedzi uczestnik quizu kończył zmagania i zasiadał na widowni. Zażarta walka o awans do ścisłego finału trwała do ostatniego pytania! Prowadzący po przeczytaniu w tym etapie aż 76 pytań wyłonił najlepszą trójkę. Mało tego, warto tu dodać, że doskonale zorientowana widownia, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, nie pozostała bierna na poprawne odpowiedzi uczestników, których prowadzący aż dwa razy nie uznał.

Po 50 minutach ciężkiej batalii zostało wyłonionych 3 finalistów. Po krótkiej, 10-minutowej przerwie wróciliśmy do gry. Finał „1 z 12” to był prawdziwy ogień!!! Wreszcie po 86 pytaniach w finale (4. etap) poznaliśmy najlepszą trójkę. Zwyciężył Rafał Loska, klasa II D, uzyskując w ścisłym finale aż 343 punkty! (w I edycji Rafał zdobył III miejsce). 2. miejsce zajęła Karolina Dądela, klasa III D, a trzecie wywalczył Kamil Gwóźdź, klasa II D – zwycięzca I edycji!

Turniej pokazał, a wręcz uświadomił, iż matematyka naprawdę może być ciekawa, że matematyka to nie tylko same rachunki. Teraz czas na kolejny smaczek! – turniej matematyczny „PIkowi PIlionerzy”. Kto tym razem zgarnie milion z matematyki?