XVIII Spotkania z Matematyką


W dniach 6–7 marca 2019 r. odbyła się XVIII edycja organizowanej przez naszą szkołę oraz Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Matematycznego sesji popularnonaukowej pt. Spotkania z Matematyką. Po raz kolejny nauczyciele, przedstawiciele świata nauki, a przede wszystkim młodzież zafascynowana matematyką mieli okazję wysłuchać ciekawych referatów poświęconych tej wspaniałej nauce.

W tym roku gośćmi specjalnymi byli: prof. Wojciech Słomczyński z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karol Bacik, doktorant na Wydziale Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Cambridge. Profesor Słomczyński zaprezentował wykład o zagadkowo brzmiącym tytule: Tajemniczy Pan D’Hondt. W trakcie wykładu wyjaśniło się, że chodzi o system wyborczy, tzw. system D’Hondta, stosowany przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Profesor Słomczyński jest światowej sławy specjalistą od „matematyki wyborczej”. Z kolei pan Karol Bacik mówił o Matematyce w czasach Facebooka. Pokazał, jak za pomocą narzędzi matematycznych można obrazować i analizować sieci połączeń między znajomymi z Facebooka. Pan Karol Bacik jest naszym absolwentem oraz absolwentem Imperial College w Londynie.

Jak co roku swoje referaty prezentowali uczniowie różnych szkół naszego regionu. Mieliśmy okazję wysłuchać uczniów I LO im. M. Kopernika w Katowicach, I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach, II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach, III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, SP nr 35 w Katowicach oraz oczywiście naszej szkoły. Najwybitniejsi uczniowie naszego liceum zostali ponownie wyróżnieni nagrodą im. Profesora Teodora Paliczki. W tym roku laureatem został uczeń klasy trzeciej – Paweł Moćko – ze względu na swoje imponujące osiągnięcia w dziedzinie matematyki, w tym tytuł laureata LXIX Olimpiady Matematycznej.

Całe wydarzenie umiliły nam dodatkowo koncerty w wykonaniu uczniów naszej szkoły.