Rozstrzygnięcie konkursu RECENZJA na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI


Jury ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich na recenzję filmu o wartościach patriotycznych RECENZJA na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI, zorganizowanego przez VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach pod honorowym patronatem katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i programu promocji miasta „Katowice dla odmiany”, I miejsce przyznało Klaudii Zasadzie z I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, autorce brawurowej recenzji Wołynia W. Smarzowskiego, napisanej pod kierunkiem p. Anny Pędziwiatr. II miejsce w konkursie zajęła Alicja Jaskuła z III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze (rec. Miasta 44 w reż. J. Komasy, nauczyciel prowadzący: p. Joanna Zienkiewicz). III miejsce przypadło Maciejowi Kujawskiemu z III LO im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie, który pod opieką p. Moniki Sarad napisał recenzję filmu Katyń A. Wajdy. Wyróżnieniem uhonorowano Martynę Bujok z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Piotra Kołodzieja w Siemianowicach Śląskich, autorkę recenzji Pianisty R. Polańskiego, napisanej pod kierunkiem p. Kseni Hadryan.

Na konkurs wpłynęło 17 prac ze szkół średnich z całej Polski (alfabetycznie: Białystok, Katowice, Milówka, Radomsko, Siemianowice Śląskie, Szczecin, Września, Zielona Góra). Do napisania recenzji zainspirowało uczestników siedem tytułów z regulaminowej dwudziestki – największym zainteresowaniem cieszył się Pianista R. Polańskiego (4 prace). Po trzy osoby mierzyły się z Katyniem A. Wajdy i z Baczyńskim K. Piwowarskiego, po dwie – z: Miastem 44 J. Komasy, Wołyniem W. Smarzowskiego i Dywizjonem 303 D. Delicia, zaś jeden z uczestników skonfrontował się z Generałem Nilem R. Bugajskiego.

Nagrody rzeczowe, ufundowane przez Fundację Kwartalnika „Wyklęci” i Radę Rodziców VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach, zostały przesłane laureatom konkursu pocztą.