Szkolne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę


Dnia 9 listopada 2018 r. w VIII LO odbyły się uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Rano uczestniczyliśmy we mszy św. za ojczyznę, odprawianej w kościele Mariackim. Około 9.30 pani Dyrektor w auli szkoły uroczyście otworzyła obchody tego niepowtarzalnego wydarzenia. Następnie każda z klas pierwszych, drugich i trzecich rotacyjnie wzięła udział w każdym z trzech zaplanowanych zajęć: w narodowym czytaniu „Przedwiośnia”, w godzinie wychowawczej poświęconej niepodległości naszej ojczyzny i w koncercie pieśni patriotycznych.

W Koncercie Niepodległości wystąpili utalentowani muzycznie uczniowie naszej szkoły. Wykonali oni między innymi: „Rotę”, „Szarą piechotę”, „Wojenkę”, „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, harcerze z naszej szkoły zaśpiewali „Płonie ognisko” oraz „Dobosza”, a największymi oklaskami został nagrodzony solowy popis Wojciecha Dudy, który zagrał na pianinie „Scherzo b-moll” Szopena. Koncert zwieńczyło wykonanie ulubionej piosenki Józefa Piłsudskiego, czyli „Pierwszej Brygady”.

Punktem kulminacyjnym tego dnia było wspólne odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek polskiego hymnu. Równo o godzinie 11:11 cała społeczność licealna, zgromadzona na boisku szkolnym, jednym głosem wraz ze szkołami z całej Polski zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jakub Czajka