Matematyczny quiz „1 z 12”


We wtorek, 15 maja 2018 r. odbyły się szkolne eliminacje do matematycznego quizu „1 z 12” (1. etap). Wzięło w nich udział 30 uczniów klas pierwszych i drugich.

Uczestnicy quizu mieli do rozwiązania 20 zadań w czasie 50 minut. Pytania były różnorodne. Nie tylko stricte rachunkowe, ale również z historii matematyki. Do finału zostało zakwalifikowanych 12 uczniów z najlepszymi wynikami.

25 maja, w piątek, w samo południe w VIII LO odbył się finał, którego celem było wyłonienie najlepszego matematyka Polski południowej. Licznie zebrana tego dnia widownia już czekała na zmagania zawodników, doskonale przygotowanych do turnieju.

Na początek prowadzący przypomniał zasady quizu, po czym zawodnicy krótko przedstawili się, mówiąc, skąd przyjechali i jakie mają zainteresowania. Rozpoczęła się dobra zabawa. Do 3. etapu awansowała cała dwunastka, gdyż w 2. etapie każdy usłyszał trzy pytania i poprawnie odpowiedział na co najmniej jedno z nich. W 3. etapie zabawa się skończyła i rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja! – chwilami nawet wojna! Dlaczego? W tym etapie uczestnik, który poprawnie odpowiedział na pytanie, typował „do odpowiedzi” dowolnego rywala. W momencie udzielenia czwartej niepoprawnej odpowiedzi uczestnik quizu kończył zmagania i zasiadał na widowni.

Zażarta walka o awans do „ścisłego finału” trwała do ostatniego pytania! Prowadzący po przeczytaniu aż 164 pytań wyłonił najlepszą trójkę. Mało tego: warto tu dodać, że doskonale zorientowana widownia, posiadająca szeroką wiedzę matematyczną i śledząca każde pytanie, nie pozostała bierna na poprawne odpowiedzi uczestników, których prowadzący aż trzy razy nie uznał. Zdarzało się również, że czasem odpowiedzi finalistów nie były zbyt precyzyjne i wtedy do akcji wkraczał profesor J. Siwy, który natychmiast rozwiewał wszelkie wątpliwości.

Po 75 minutach ciężkiej batalii zostało wyłonionych 3 finalistów. Po krótkiej, 10-minutowej przerwie „wróciliśmy do gry”. Finał „1 z 12” to był prawdziwy ogień, co szczególnie zauważyła obecna w tym czasie na sali dyrektor VIII LO, p. prof. Maria Dłotko.

Wreszcie, po 42 pytaniach w finale (4. etap), poznaliśmy najlepszą trójkę. Zwyciężył Kamil Gwóźdź, uzyskując w ścisłym finale aż 151 punktów! Drugie miejsce zajął Adam Jeliński, a trzecie – Rafał Loska (wszyscy uczniowie z klasy I D).

Turniej ten pokazał, iż matematyka naprawdę może być ciekawa i że matematyka to nie tylko same rachunki. Czy będzie za rok kolejna edycja? Czy inni nauczyciele włączą się do gry, organizując quizy ze swoich przedmiotów? – o tym przekonamy się w kolejnym roku szkolnym.