Wymiana międzyszkolna


W dniach 16.03 ─ 23.03. odbyła się coroczna, organizowana od 17 lat, wymiana międzyszkolna z Gymnasium Kreuzgasse z Kolonii.

Do Katowic przyjechało 18 uczniów i 2 opiekunów ─ Ulrike Gerasch i Robert Bliedung.

Istotą wymiany jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności językowych, poznawanie, trudnej niejednokrotnie, historii, likwidowanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Temu też służy bogaty program, w którym uczestniczą nie tylko uczniowie niemieccy i goszczący ich uczniowie naszej szkoły, ale każdy, kto ma ochotę i chce się w jakikolwiek sposób zaangażować w życie szkoły.

W tegorocznym programie znalazł się wieczór zapoznawczy, czyli dobra zabawa przy grze w kręgle, wspólne lekcje i zwiedzanie Katowic.

Na życzenie naszych gości zorganizowano dwie wycieczki, pierwszą o podłożu historycznym do Muzeum Auschwitz-Birkenau, drugą zaś historyczno-krajoznawczym do Wrocławia.

Wymiana to nie tylko wycieczki, ale również okazja do sprawdzenia swoich możliwości językowych, co udowodnili w tym roku nasi uczniowie przygotowując Dzień Języka Niemieckiego. Po raz drugi impreza ta odbywała się w naszej szkole pod naukowym patronatem Wydziału Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego, który przez czterema laty podpisał z VIII LO umowę o objęciu opieką klas dwujęzycznych. Tym samym stały się one klasami uniwersyteckimi.

Nasi uczniowie uczestniczą w szeregu warsztatów naukowych oraz konferencji organizowanych przez wydział filologiczny, a pracownicy naukowi są częstymi gośćmi w naszej szkole. Tak było i w tym roku. Pani dr Elisabeth Venohr i pan mgr Volker Venohr wygłosili w czasie Dnia Języka Niemieckiego ciekawe wykłady.

Nasza wymiana jest także wspierana przez Urząd Miasta Katowice, który każdego roku przygotowuje dla naszych uczniów i gości z Kreuzgasse spotkanie w Willi Goldsteinów. W tym roku pan Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, zapoznał gości z Kreuzgasse z przemianami, jakie dokonały się w naszym mieście oraz zaprezentował wizytówkę Katowic i ofertę w dziedzinie muzyki, sztuki, ale także nauki i biznesu, zachęcając ich tym samym do kolejnych odwiedzin.

Tegoroczna wymiana przebiegała w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, towarzyszyły nam ujemne temperatury, jednak nastrój optymizmu i radości towarzyszący wszystkim punktom programu sprawił, iż to siedemnaste spotkanie młodzieży i nauczycieli przebiegło bardzo sprawnie, a program przygotowany pod kierunkiem pani prof. Beaty Stolarczyk, która od samego początku zajmuje się organizowaniem tych kontaktów, pozwolił na wzajemne poznanie się i nawiązanie przyjaznych relacji. Wszyscy są pewni, że nie było to ich ostatnie spotkanie ─ już 10 kwietnia lecimy z rewizytą do Kolonii, a wielu uczniów umówiło się wstępnie na wspólne wakacje.