XVII SPOTKANIA Z MATEMATYKA


W dniach 20- 21 marca 2018 r, odbywała się w naszej szkole doroczna sesja poświęcona popularyzacji matematyki. Wspólna inicjatywa naszego Liceum oraz Oddziału Górnośląskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, podobnie jak w latach poprzednich zgromadziła  zarówno młodzież, nauczycieli matematyki jak i przedstawicieli świata nauki.

Zgodnie z tradycją program dwudniowej sesji wypełniały referaty uczniów VIII LO oraz kilku zaprzyjaźnionych katowickich  szkół. W tym roku mogliśmy wysłuchać prezentacji uczniów I LO im. M. Kopernika, II LO im. M. Konopnickiej, III LO im. A Mickiewicza, Szkoły Podstawowej nr 35 (klasa gimnazjalna) i oczywiście naszego Liceum. Wykłady plenarne wygłosili: dr Andrzej Dąbrowski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz mgr Anna Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnorodna tematyka, znakomici prelegenci i doskonale  przygotowane referaty uczniowskie sprawiły, że wielu słuchaczy z wielkim zaciekawieniem odkrywało mniej znane oblicze Królowej Nauk. Drugiego dnia sesji starsi koledzy zorganizowali dla  gimnazjalistów matematyczny turniej – zabawę w konwencji „jeden z dziesięciu”. Całość dopełniała świetna muzyka w wykonaniu naszych uczniów i absolwentów.

Więcej:

Tematyka wykładów i referatów:

 • „Najważniejsza funkcja” 

dr Andrzej Dąbrowski, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego

 • „O stabilnych małżeństwach i rekrutacji na studia”  

mgr Anna Szczepanek, doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 • Dlaczego kula jest idealnym obiektem do zadań?

Agata Dziwok, Maja Dziwok, Aleksander Buszydlik – I  LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

 • Ułamki. Co pod kreską?

 Dominik Czech, Kamil Kubarski –  II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach

 • Średnie

Andrzej Sołysik– III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach

 • Paradoksy matematyczne

Maciej Szkróbka  – Szkoła Podstawowa nr 35 w Katowicach

 • Matematyka w kosmonautyce

Igor Ratajczyk – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Mosty okiem matematyki

Irena Grzesik  – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Fraktale i samopodobieństwo

Joanna Ginalska – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Wyznaczanie liczby metodą Monte Carlo

Zofia Błażyca, Bartosz Błachut – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Miejsce geometryczne punktów

Maria Muszynska– VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Historia odkrywania liczb zespolonych

Kamil Gwóźdź, Piotr Ignacy – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach

 • Elementy teorii gier

Aleksandra Szopa, Agata Szary – VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach