Jasełka szkolne w Piku 2017


     Tegoroczne jasełka miały swoją premierę w dniu 20 grudnia. Był to specjalny występ, który, można by nazwać nawet przedpremierą, bo wystawiany był w kameralnym gronie wyłącznie dla nauczycieli, dwa dni przed zaprezentowaniem go uczniom szkoły. Aktorzy wraz z całym zapleczem technicznym pracowali ciężko przez wiele tygodni, aby w końcu dać z siebie wszystko na scenie auli w dniu Wigilii dla nauczycieli.
Dla wielu oglądających fabuła mogła być pewnym zaskoczeniem, albowiem dobrze nam znana historia narodzin Dzieciątka została tu „lekko” zmodyfikowana. Akcja została przeniesiona w czasy nam współczesne do starego, małego garażu, oraz do sali przesłuchań, w której siedział zakuty w kajdanki Herod (Bartłomiej Maro). Wydarzenia rozgrywające się w szopce, która na potrzeby tego przedstawienia zamieniła się w garaż są opowieścią Heroda, mającą zbadać przyczyny dokonanych przez niego morderstw na małych dzieciach oraz wyjaśnić jak znalazł się on w obecnej sytuacji. O duszę Heroda walczy między sobą dwójka policjantów: Anioł (Adam Żyłka) i Diabeł (Martyna Kloc). Tymczasem Jezusek, Maryja (Marta Staniucha) i Józef (Piotr Stolarz) odwiedzani są przez coraz więcej ciekawych osobowości, takich jak trójka króli: Królowa Elżbieta II (
Profesor Beata Stolarczyk), Michael Jackson (Krzysztof Kordal), Adam Małysz (Paweł Moćko), czy też grupa pasterzy: Mechanik (Krzysztof Rudnicki), Malarz (Bartek Kisiel), Kasjerka (Katarzyna Kępińska), Bezdomny (Łukasz Wcisło).
Całości dopełniły przepowiednie, które padły z ust Wieszcza (
Profesor Damian Noras) oraz piękna oprawa muzyczna pod przewodnictwem Anny Czachowskiej, Wojciecha Dudy i Kingi Kołodziej. Chór szkolny zachwycił nas kolędami, które znamy i kochamy od zawsze. W utrzymaniu uroczystego klimatu ogromną pomocą byli fachowcy zajmujący się oświetleniem – Michał Ciesiński i Szymon Jankowski, a scenografia stworzona została przez wszystkich wspólnymi siłami z ogromną pomocą niewymienionej dotychczas Wiktorii Cieślak. Sama sztuka napisana i wyreżyserowana została przez Kaję Mikołajczyk, jednak osobą kluczową dla tego projektu był Ksiądz Łukasz Zagórski – inicjator i kierownik artystyczny tegorocznych jasełek.
Bez udziału którejkolwiek z tych osób przygotowanie tej sztuki byłoby prawdopodobnie niemożliwe.

Kaja Mikołajczyk