XVI SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ


XVI SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ
VIII Edycja Nagrody
im. Profesora Teodora Paliczki.

W dniach 28 – 29 marca 2017 odbywała się w naszej szkole  sesja popularnonaukowa z cyklu Spotkania z Matematyką. Zgodnie z tradycją program dwudniowej sesji wypełniały referaty uczniów VIII LO oraz kilku zaprzyjaźnionych szkół z naszego regionu. Uczestnicy sesji mogli wysłuchać również dwóch wykładów pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszego dnia sesji wykład wygłosił znany popularyzator matematyki – dr Krzysztof Ciesielski, natomiast drugiego dnia uczniowie spotkali się z dr Pawłem Borówką – absolwentem naszego Liceum.

Po raz ósmy wręczono Nagrodę im. Profesora Teodora Paliczki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie matematyki. W roku szkolnym 2016/2017 nominowani do Nagrody byli następujący uczniowie:

 1. Jakub Brojacz – kl. 3d
 2. Wojciech Duda – kl. 1d
 3. Karolina Fiutak – kl. 3b
 4. Michał Kobiela – kl. 2d
 5. Weronika Lorenczyk – kl. 2d
 6. Maciej Paliga – kl. 3d
 7. Łukasz Wcisło – kl. 2d

Kapituła Nagrody postanowiła przyznać tytuł laureata dwóm uczniom. Są to

JAKUB BROJACZ i MACIEJ PALIGA.

Ponadto przyznano trzy wyróżnienia. Wyróżnieni uczniowie to:

Karolina Fiutak, Weronika Lorenczyk oraz Łukasz Wcisło.

Wszyscy nominowani są finalistami lub laureatami co najmniej kilku konkursów na szczeblu wojewódzkim. Uczniowie  wyróżnieni mają ponadto na swoim koncie sukcesy w konkursach matematycznych o zasięgu ogólnopolskim.

Laureaci tegorocznej Nagrody im. Profesora Teodora Paliczki osiągnęli spektakularne sukcesy zarówno w olimpiadach krajowych, jak i międzynarodowych:


Jakub Brojacz

 

 • Liczne sukcesy w konkursach matematycznych zwieńczył w roku szkolnym 2015/2016 tytułem laureata LXVII Olimpiady Matematycznej.

 

 • Jako laureat Olimpiady Matematycznej był reprezentantem Polski w „10th Middle European Mathematical Olimpiad”. Zdobył srebrny medal drużynowo oraz indywidualne wyróżnienie.
 • Jest finalistą  XVIII i XIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
 • W ostatnich dwóch latach uzyskał odpowiednio tytuł laureata II stopnia XIII Śląskiego Konkursu Matematycznego, tytuł  laureata III stopnia  XII Śląskiego Konkursu Matematycznego oraz dwukrotnie był laureatem Konkursu „Kangur Matematyczny”.
 • W drugiej klasie zdobył tytuł laureata I stopnia Regionalnego Konkursu „Rozkosze Łamania Głowy”, natomiast w klasie pierwszej tytuł laureata I miejsca w woj. Konkursie „Nudna Matematyka”.

 

Maciej Paliga 

 

 •  W roku szkolnym 2015/2016 został laureatem XIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
 • Posiada tytuł finalisty eliminacji krajowych XXX Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych.
 • Jest laureatem III miejsca  XXXVIII  Regionalnego Konkursu  „Rozkosze Łamania Głowy”.
 • Za szczególne osiągnięcia naukowe otrzymał w roku szk.2016/2017 stypendium Ministra Edukacji Narodowej.
 • Na uwagę zasługuje działalność społeczna laureata. Zainspirowany sukcesem w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej stworzył od podstaw i prowadzi uczniowskie kółko lingwistyczne cieszące się ogromnym powodzeniem. Zajęcia odbywają się co tydzień.

XVI Dni Matematyki